My jsme Zvuk Vesmírného Stromu Života

Djembe - výběr a použití I.

31.03.2013 22:34

Chtěl bych zde vysvětlit z mého pohledu některé aspekty, které nám mohou pomoci zvážit jaký typ djembe si zakoupíme.  Rádi Vám poradíme s konkretní situací při vybavování vašeho zařízení oblíbeným typem afrických bubnů djembe.

Bubny Vám můžeme dodat při větším množství v cenově výhodné sestavě. Zejména nabízíme možnost cenově velmi výhodných bubnů djembe z olšového dřeva. Menší djembe z olše ( případně jiných dřev) jsou vhodné zejména pro vybavení Zš, Mš a různých zařízení. Djembe jsou zvukově a kvalitou na úrovní dražších afrických djembe a jsou vyrobena k nám energeticky vhodnějším přírodnám materiálům-dřeva  z našeho podnebného pásma, nezanedbatelný je vysoký podíl ruční práce. Každé djembe je navíc originál.

Djembe z Afriky z těžkých a střednětěžkých mahagonových dřev

Většinou se jedná u vybraných prodejců o velmi kvalitní nástroje jak do provedení korpusu, kůže a hlavně zvuku. Někteří výrobci vozí rozložené sady a korpusy ještě upravují pro co nejlepší zvuk. Kůži poté vybírají dle korpusu a dle požadavku hráče na solové, doprovodné , universální nebo basové provedení djembe.

Pro muzikoterapeitickou práci zejména s dětskými klienty, jsou dle mého názoru vhodnější lehčí a cenově dostupnější djembe z dřevin našeho podnebného pásma. Menší klienti a i většina dospělých nevyužije velmi kvalitní, ale pro dané potřeby drahá a poměrně těžká africká djembe z těžkých a hustých kvalitních mahagonových dřevin lenké a iroko. Jsou to djembe zejména pro pokročilé hráče a hudebníky.

Djembe od výrobců využívajících kvalitní dřevo ze stromů našeho podnebného pásma - doporučuji zejména pro muzikoterapii

(olše, dub, buk, břáza, lípa, jasan, jilm...). Každé djembe je originál.

Djembe od kvalitních výrobců využívající dřevo ze stromů, jež dle mého názoru s námi energeticky obecně více ladí, jsou pro nás velmi vhodná. V současné době je již několik výrobců djembe s velmi dobrou kvalitou těchto nástrojů. Většinou mírně měkčí a příjemný zvuk plný harmonických podtextů. Při napnutí vhodné kůže a v solovém provedení se vyrovnají ve větších průměrech africkým djembe /( ale za poměrně nižší cenu o 20-30%)

Djembe z tvrdých dřevin dub, buk, jilm, jasan jsou obecně již pro náročné a pokročilé hráče a plně se vyrovnají africkým djembe. 

Ale každý má své individuální požadavky na zvuk a provedení nástroje. Nelze zcela jednoznačně říci co je lepší nebo horší, každého osloví trochu jiné zvukové vibrace a vibrace materiálu, zrakový a hmatový vjem  (v různých životních obdobích nás oslovují různé materiály, jež s námi energeticky ladí a potom dochází k vzájemné obohacující výměně energií). Také záleží jestli djembe používáme zejména v muzikoterapii s klienty nebo zejména pro profi a koncertní hraní.

U olše, i když je to měkčí dřevo, je nabídka vzhledem ke kvalitě zvuku - korpus a kůže, bezkonkurenční, a nedá se s asijským komerčním typizovaným dovozem srovnat, zvukově je téměř srovnatelné s kvalitními africkými djembe. Každé djembe je tvarema a zvukovým projevem originál. Také u tvrdých dřev dub, buk, jilm je cenová nabídka rovněž bezkonkurenční.

Djembe z Asie

I když kvalita těchto djembe se již dosti zlepšila, stále jsou to djembe, která je výhodné si pořídit pouze v menších rozměrech (10"/25 cm) a pro práci s menšími dětmi a klienty ze školek, ústavů a prvního stupně škol. Ve větších průměrech nad 26-28 cm velmi doporučuji djembe bud z našich dřevin, nebo djembe africká. Djembe jsou poněkud strojová, jedno jako druhé, osobně mě moc neosluvují. Pro práci s většími dětmi a pro hobby hraní je již lepší djembe kolem průměru 12"/30 cm si pořídit např. z olše, kde je velmi výhodná cena a zvukově je mnohem mnohem  lepší než djembe z Asie a je tam také velký podíl ruční práce. Djembe z tvrdých dřevin dub, buk jsou již pro náročné a pokročilé hráče, i když každý má své individuální požadavky na zvuk a provedení nástroje. Nelze zcela jednoznačně řící co je lepší a horší, každého osloví trochu něco jiného a to je dobře.

Djembe pro muzikoterapii x djembe pro profesionální a poloprofesionální vystupování

Profesionální hráč na djembe má zcela jiné požadavky na materiál, kůži, napnutí kůže a zvukový charakter nástroje, než muzikoterapeut využívající djembe při práci s klienty, kde hudba a zvuk je pouze prostředkem pro terapeutický záměr.

......bude doplněno

Kontakt

Léčení zvukem - Muzikoterapie - Ing.Jaroslav Galáš

vrytmu@vrytmu.cz

Olomouc, ČR

+420775302166

www.vrytmu.cz
www.celostni-muzikoterapie.cz

Veškerá textová a obrazová práva na stránkách Léčení Zvukem vyhrazena.

Vyhledávání

Fotografie použita dle Creative Commons Gruenewiese86  ©Veškerá práva vyhrazena.

Léčení Zvukem - Jaroslav Galáš